امروز :
Skip to main content

با حضور آیت‌الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان، آقای اعلایی استاندار و جمعی از مسئولان، آقای طیب ملکی‌پور به عنوان فرماندار جدید شهرستان قزوین معارفه شد. نماینده ولی فقیه در استان قزوین در این مراسم گفت: مسئولان رفاه مردم را یکی از اصلی‌ترین وظایف خود بدانند.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در مراسم معارفه فرماندار جدید شهرستان قزوین، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: میلاد حضرت علی‌اکبر (ع) را خدمت شما تبریک عرض می‌کنم، امام حسین (ع) وقتی حضرت علی‌اکبر (ع) را راهی میدان جنگ کرد فرمود خدایا تو شاهد باش من کسی را به میدان نبرد فرستادم که شبیه‌ترین مردم از نظر خَلق، خُلق و منطق به رسول الله (ص) بود و هر وقت دلمان برای رسول خدا (ص) تنگ می‌شد به او نگاه می‌کردیم.

وی ادامه داد: این در حالی است که خدای متعال در آیه 4 سوره قلم راجع به رسول خدا (ص) می‌فرماید «وَإِنَّكَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ»، یعنی (و یقیناً تو بر بلندای سجایای اخلاقی عظیمی قرار دار)، بنابراین امام حسین (ع) با این جملات جایگاه حضرت علی‌اکبر (ع) را به رسول گرامی اسلام پیوند می‌زند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: وقتی از همسر رسول خدا (ص) سؤال کردند که اخلاق پیامبر (ص) چگونه است؟ همسر پیامبر (ص) گفت اخلاق پیامبر (ص) مانند قرآن است؛ بنابراین همه موفقیت ما آن زمان کامل می‌شود که قرآنی باشیم، با قرآن زندگی کنیم، مقیّد به فرامین الهی باشیم، با تعالی معنوی، عرفانی و انسانی قرآن رشد و اعتلای خود را در حد وسع جست‌وجو کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: امیرالمؤمنین (ع) فرمودند مسئولیت‌ها میدان مسابقه انسان‌هاست، خدای متعال هم در آیه 148 سوره بقره فرموده «فَاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ»، یعنی (پس درباره قبله، نزاع و کشمکش نکنید و به جای بحث و گفتگو به جانب نیکی‌ها و کارهای خیر پیشی جویید)، یعنی وقتی در میدان مسابقه و در هر مسئولیتی قرار گرفتید باید به دنبال بهترین‌ها باشید.

وی خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین (ع) خطاب به مسئولان فرمودند بهترین مشاوران شما آدم‌هایی هستند که با عقل و دقت مسائل را رصد می‌کنند، دانشمندان باید مشاوران شما باشند، باید از افراد باتجربه مشورت بگیرید، باید از افرادی مشاوره بگیرید که دور اندیش هستند و فقط جلوی پایشان را نگاه نمی‌کنند، بلکه درباره آینده‌های دور می‌اندیشند.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: امیرالمؤمنین (ع) در حدیث دیگری فرمودند در امور خودتان با کسانی که نسبت به خدا خشیت دارند و خودشان را در پیشگاه عظمت خدا کوچک می‌بینند، مشورت کنید؛ آن کسی که کاری به کار خدا ندارد، حق، باطل، حرام، حلال، راست و دروغ در زندگی‌اش معنایی ندارد اما آن کسی که ملاحظات خدایی دارد در همه امور انسانی مستقیم و قرآنی حرکت می‌کند، امیرالمؤمنین (ع) فرمود اگر شما با این گونه آدم‌ها مشورت کنید رشد می‌کنید.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید به نقل از امیرالمؤمنین (ع) آمده هر وقت احتیاج پیدا کردید در مسئله‌ای مشورت بگیرید، با جوانان مشورت کنید، جوانان تیز، صریح و روشن سخن می‌گویند و اهل خلاقیت و نوآوری هستند، پس از اینکه با جوانان مشورت کردید، نتیجه این مشورت را با سالخوردگان در میان بگذارید تا هم از خلاقیت و صراحت جوانان استفاده کرده باشید و هم از تجربه سالخوردگان بهره‌مند شوید.

وی یادآور شد: خدای متعال در آیه 41 سوره حج می‌فرماید «الَّذِينَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ»، یعنی (آنان که خدا را یاری می‌کنند آن‌هایی هستند که اگر در روی زمین به آنان اقتدار و تمکین دهیم نماز به پا می‌دارند و زکات می‌دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و از هیچ کس جز خدا نمی‌ترسند چون می‌دانند که عاقبت کارها به دست خداست).

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: خدای متعال در این آیه می‌فرماید همین که خدا امکاناتی در اختیار شما قرار داد وظیفه‌تان است که این امکانات را در راستای اقامه نماز به کار بگیرید، البته اقامه نماز چیزی غیر از نماز خواندن است، ممکن است آدم یک عمر نماز بخواند اما اصلاً شایسته اقامه کردن نماز نباشد، اقامه کردن نماز یعنی اینکه خود و امکانات خود را پای خدمت به خوبی‌ها بگذاریم.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: یکی از مصادیق اقامه نماز، تحکیم پایه‌های انقلاب اسلامی است که دشمنان تلاش می‌کنند آن را متزلزل کنند، همین که دشمن شک و شبهه در دل مردم می‌اندازد و دائم تبلیغ می‌کند که مردم رأی ندهند، آن کسانی که هر مسئولیتی دارند وظیفه‌شان تحکیم پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی و ترغیب مردم به رأی دادن است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مصادیق اقامه نماز، رونق دادن عبادت و بندگی است، باید تلاش کنیم روح بندگی و عبادت در جامعه حاکم شود، اگر روح بندگی و عبادت کنار برود روح دنیاپرستی حاکم می‌شود، سپس اوضاع خراب می‌شود، امیرالمؤمنین (ع) فرمود دین گاهی به اسارت اشرار در می‌آید، اشرار آن‌هایی  هستند که از هواهای نفسانی تبعیت می‌کنند و به‌دنبال دنیاطلبی هستند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: برخی آدم‌ها غیر از دنیا هیچ چیز را نمی‌بینند، فعالیت‌هایشان، کوشش و تلاششان، سخن گفتنشان و فعالیت‌های سیاسی-اجتماعیشان برای دنیاطلبی است، امیرالمؤمنین (ع) این دسته را اشرار معرفی کرده و می‌فرماید این‌ها از دین به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به خواسته‌های دنیایی خود استفاده می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین تأکید کرد: امام حسین (ع) فرمودند این قبیل افراد دین فقط مزه‌مزه سر زبانشان است، تا زمانی که دین برای خواسته‌های دنیوی آنان فایده دارد به دنبال آن هستند اما به محض اینکه امتحانی پیش بیاید دین‌داران اندک می‌شوند.

وی تصریح کرد: بنابراین رونق دادن عبادت و بندگی، جامعه را سالم می‌کند، حرص و ولع دنیاپرستی را از آدم‌ها می‌گیرد و برکات بی‌شماری را به همراه دارد.

مسئولان رفاه مردم را یکی از اصلی‌ترین وظایف خود بدانند

آیت‌الله عابدینی یادآور شد: مسئولان رفاه مردم را به عنوان یکی از اصلی‌ترین وظایف خود بدانند، البته مسائل معیشتی صرفاً به صورت بخش‌نامه‌ای قابل حل نیست، این کارها نیازمند نظارت، دقت، پیگیری و توجه است، مردم باید ببینید همان نانی که بر سر سفره مسئولان است، بر سر سفره مردم نیز هست.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: امنیت و آرامش مردم یکی دیگر از نکات حائز اهمیت است، خدای متعال در آیه 126 سوره بقره می‌فرماید ابراهیم (ع) وقتی خانه کعبه را ساخت، دعا کرد و فرمود خدایا به شهری که قرار است اینجا ساخته شود امنیت بده؛ یعنی اولین موضوع مورد نیاز شهر از نظر حضرت ابراهیم (ع) امنیت بوده است، سپس درخواست رفاه و امکانات برای مردم آن شهر را می‌کند.

وی عنوان کرد: البته حضرت ابراهیم (ع) این خواسته‌ها را برای آنانی که مؤمن به خدا و روز قیامت هستند می‌خواهد اما خداوند می‌فرماید کافران هم باید از امکانات دنیایی برخوردار باشند، یعنی حتی آن کسی که دین ندارد، باید دنیایش توسط مجریان امر و حاکمان دینی تأمین شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: رشد و پیشرفت در عرصه‌های مختلف مسئولیت همه ماست، یعنی وقتی دنیا به سرعت به سوی تحولات پیش می‌رود، کشور ما هم با سرعتی بیشتر از کشورهای دیگر پیش برویم، امروز به برکت جمهوری اسلامی رشد 13 برابری علمی ما باعث شده هر روز حرفی برای گفتن داشته باشیم.

آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: امیدواریم در مقطع استانی هم ما این پیشرفت‌ها را ببینیم و هر ساله بتوانیم بگوییم امسال در استان ما این اتفاقات رقم خورد و ما از استان‌های دیگر در بسیاری زمینه‌ها جلو افتادیم، این پیشرفت‌ها دل مردم را شاد می‌کند.

وی تاکید کرد: اقامه عدل با اراده مردم بسیار حائز اهمیت است، عدل را نمی‌توان بدون مردم اقامه کرد، خدای متعال در آیه 25 سوره حدید می‌فرماید «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزِيز».

امام جمعه قزوین تصریح کرد: یعنی (به راستى ما پيامبران خود را با دلايل آشكار روانه كرديم و با آن‌ها كتاب و ترازو را فرود آورديم تا مردم به انصاف برخيزند و آهن را كه در آن براى مردم خطرى سخت و سودهايى است پديد آورديم تا خدا معلوم بدارد چه كسى در نهان او و پيامبرانش را يارى مى‌‏كند آرى خدا نيرومند شكست‌ناپذير است).

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین یادآور شد: معلوم می‌شود با پیغمبران، کتاب و میزان و همچنین با مشارکت مردم می‌توان عدالت را محقق کرد، خداوند می‌فرماید مردم باید خودشان برای قسط و عدل انگیزه داشته باشند، این یعنی مردم باید با فرهنگ دین آشنا باشند، در این صورت خودشان ترغیب به اجرای عدالت می‌شوند، هر چند که عدالت گاهی به زیان آن‌ها باشد.

وی اظهار کرد: در باب انتخابات باید از همه دست‌اندرکاران بخاطر زمینه‌هایی که به این منظور فراهم کرده‌اند تشکر کرد، با این زمینه‌ها خیال مردم راحت است که انتخابات در استان ما به نحو احسن برگزار خواهد شد، از آقای کاظمی که در این ایام مسئولیت سرپرستی فرمانداری قزوین را داشتند تشکر می‌کنیم، همچنین از آقای اسلامی‌صدر که این مسئولیت پیش از این بر عهده ایشان بود تشکر می‌کنیم، ان‌شاءالله خداوند زحماتشان را قبول کند و خدا همه مسائل پیش آمده را برای ایشان جبران کند.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: حضور آقای ملکی‌پور را به عرضه فرمانداری تبریک می‌گویم، ایشان عمری در عرصه فرهنگ، آموزش و پرورش، معلمی و مدیریت حضور جدی داشته‌اند و به مسائل معنوی و قرآنی علاقمند هستند، ان‌شاءالله خدای متعال به کار ایشان برکت بدهد و با آن اعتقادات دینی فرماندار قوی و تحول‌آفرین باشند.

گفتنی است آیت‌الله عابدینی در این مراسم ضمن تقدیر از آقای عباس کاظمی سرپرست فرمانداری و آقای غلامحسن اسلامی‌صدر فرماندار پیشین قزوین، برای آقای ملکی‌پور آرزوی موفقیت کرد.