امروز :
Skip to main content

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در دیدار اعضای ستاد مردمی برگزاری جشن نیمه شعبان گفت: معرفت‌افزایی باید در جشن‌های نیمه شعبان در کنار جاذبه‌های بصری دیده شود.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار اعضای ستاد مردمی برگزاری جشن نیمه شعبان اظهار کرد: اولین شهری که از قدیم‌الایام و حتی پیش از انقلاب در باب نیمه شعبان قیام جدی داشته قم بوده و در قم نیز خیابان چهارمردان مرکز این قیام بود، این خیابان آنقدر جاذبه‌های بصری داشت که در نیمه شعبان تبدیل به یک نمایشگاه متنوع و جذاب می‌شد، علی‌الخصوص برای نوجوانان و جوانان این جذابیت بیشتر بود.

وی ادامه داد: هر کس هر چه می‌دانست و می‌توانست در گوشه‌ای قرار می‌داد و مردم به تماشای آن می‌آمدند، البته به آن هم انتقاداتی وارد بود، برای مثال یک درخت فلزی درست کرده بودند که روی هر شاخه آن نام یکی از معصومین بود، هر سال خلاقیت‌های جدیدی بروز و ظهور می‌کرد و این خیابان بسیار شلوغ می‌شد و نمایشگاه‌های هنرهای نیمه شعبانی بود.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: جاذبه بصری خیلی مهم است، خوب است این جاذبه بصری در تمام نقاط شهر دیده شود، برای مثال با توجه به اینکه استان ما محل رفت‌وآمد استان‌های دیگر است، باید از عوارضی‌ها و ورودی‌های شهر به‌عنوان یک فرصت استفاده کرد و کاری کنیم در ورودی‌های شهر جاذبه‌های بصری برای مسافران وجود داشته باشد، برای این منظور هر چقدر هزینه کنیم ارزش دارد و دل مردم شاد می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: همان طور که جاذبه بصری حائز اهمیت است، عمق معنایی را نیز باید مدنظر قرار داد، چون می‌خواهیم برای امام زمان (عج) کار کنیم، هر کارمان باید یک پیوست امام زمانی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما منتظر امام زمانی هستیم که برقرارکننده عدالت جهانی است، امام زمانی که گردن گردن‌کشان را می‌شکند، انتقام خون امام حسین (ع) را می‌گیرد و کار مستضعفان با آن حضرت به جاهای خوبی می‌رسد، بنابراین همه کارهای ما باید از این قبیل پیوست‌ها داشته باشد، یعنی عمق و معنا داشته باشد.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: این‌ها به مرور زمان باید انجام شوند، نمی‌شود در همان سال اول همه معارف دین را در غرفه‌ها گنجاند، این شدنی نیست اما باید دقت کنیم جهت ما جهت لهو و بیهودگی نباشد.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: خدای متعال در آیه 35 سوره انفال می‌فرماید (نماز و دعایشان در کنار خانه خدا چیزی جز سوت کشیدن و کف زدن نبود، پس به کیفر کفری که همواره می‌ورزیدید، عذاب دنیا و آخرت را بچشید).

وی یادآور شد: در مراسم امام زمان (عج) باید حتماً نگاه قرآنی و معرفتی داشته باشیم، البته سخت هم نگیریم و عجله نکنیم، یعنی نمی‌گوییم همین امسال باید نهایت مسائل معرفتی را در برنامه‌ها به کار بگیریم اما باید چشم‌انداز این‌چنینی داشته باشیم و هر سال از این جهت قوی‌تر شویم، این مطالبه به همت شما امکان‌پذیر است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: ما در کنار جشن‌های ظاهری و چشم‌اندازهای جاذبه بصری، باید سخنرانی‌های علمی، تحلیلی، تفسیری، قرآنی و روایی داشته باشیم، چقدر روایات را داریم که گفته‌اند منظور از فلان آیه امام زمان (عج) است، این‌ها باید برای مردم بیان شود.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: شمس به معنای امام زمان (عج) و فجر به معنای طلوع خورشید عالم‌تاب ظهور است، وقتی ما این چنین روایاتی را داریم حتماً باید در سخنرانی‌ها، مساجد و برنامه‌ها این مطالب را عنوان کنیم، این‌ها معرفت‌افزایی می‌کند، بسیاری برکات را از این طریق می‌شود در دل‌های مردم نشاند.

وی بیان کرد: انتخابات رسالت انقلابی ماست، ما باید از فرصت نیمه شعبان به این منظور هم استفاده کنیم، ما دو نوع تبلیغات داریم، یک نوع آن را در ستادها شاهدیم، یک نوع هم تبلیغ مشارکت حداکثری عموم مردم است، مورد دوم به شدت وظیفه ماست، در مراسم‌هایی که به مناسبت نیمه شعبان برگزار می‌شود معیارهای انتخاب اصلح را بیان کنیم و کاری کنیم مردم به جای اینکه صالح را انتخاب کنند، بروند با تحقیق اصلح را برگزینند، این یک وظیفه عمومی است.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: کاری کنیم جشن نیمه شعبان و محافل مسجدی، هیئتی و سخنرانی‌های مختلف باعث شود مردم چند درصد بیشتر در انتخابات مشارکت کنند و این گونه در مشارکت حداکثری اثرگذار باشیم.