امروز :
Skip to main content

امام جمعه قزوین در خطبه های نماز جمعه گفت: رئیس‌جمهور آینده باید با روحیه شهید رئیسی به میدان بیاید.

آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می شود، اظهار کرد: برای اینکه بنده خوبی باشیم، باید دست یکدیگر را بگیریم، راهنمای یکدیگر باشیم، همگانی برای تقوا قیام کنیم، پای کار عبادت، بندگی، صداقت و یکرنگی باشیم، در مقابل دشمنان خدا صفوف مستحکم داشته باشیم و در بین خودمان رأفت، محبت، عطوفت، همیاری، همراهی، حمایت و دلسوزی حاکم باشد، این ها به معنای تقواست.

وی ادامه داد: مناسبت های مهمی را پیش‌رو داریم که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد، یکی از مناسبت های این هفته آغاز سال جدید قمری است، اکنون در روزهای پایانی سال 1445 هجری قمری هستیم، در چند روز آینده سال 1446 هجری قمری آغاز خواهد شد و ماه محرم از راه می رسد.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: درباره ماه محرم چند نکته را عرض خواهیم کرد، رَیّان ابن شبیب می گوید در روز اول ماه محرم خدمت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) رسیدم، حضرت خطاب به من فرمود آیا روزه‌دار هستی؟ عرض کردم خیر روزه نیستم، حضرت فرمود در روز اول محرم زکریا (ع) در پیشگاه خدای متعال دعا کرد، دعای او این بود که خدایا به من فرزند خوب، پاک و طیب عنایت کن، تو سمیع الدعا هستی و دعای بندگانت را خوب گوش می کنی و پاسخ می دهی.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: حضرت در ادامه فرمود خدا دعای زکریا را اجابت کرد و به ملائکه مأموریت داد در حالی که زکریا در محراب عبادت مشغول بندگی بود، به او گفتند خدا به تو فرزندی می دهد که نام او یحیی است.

وی خاطرنشان کرد: حضرت در ادامه فرمود هر کس روز اول محرم روزه بگیرد و از خدا درخواست کند، همان طور که خدا دعای زکریا را مستجاب کرد، دعای او را هم درباره هر گرفتاری و مشکلی اجابت خواهد کرد.

آیت الله عابدینی تأکید کرد: اگر در روز اول ماه محرم توفیق روزه و دعا پیدا کردید، این وعده خدای متعال برای شما تماشایی خواهد بود، تلاش کنید از این فرصت استفاده کنید.

خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: در قسمت دیگری از این حدیث آمده که امام رضا (ع) خطاب به ریان ابن شبیب می فرماید اگر می خواهی خدا ثواب شهدایی که در کنار اباعبدالله (ع) به شهادت رسیده اند را روزی تو کند، راهش این است که هر وقت یاد شهدای کربلا افتادی، صادقانه بگو ای کاش من هم در کربلا بودم، حقیقتاً فکر کن که اگر آن روز بودی، این جرأت، شجاعت، اخلاص و ولایت پذیری را داشتی که در راه خدا و در رکاب اباعبدالله (ع) شهید شوی؟ اگر این اخلاص را داری بگو خدایا کاش من هم در کربلا بودم.

وی یادآور شد: اگر تصور می کنید آنقدر شجاعت و اخلاص داشتید که آن موقع بودید، اکنون هم اگر مسئله ای پیش بیاید در صحنه حاضرید، شهدای دفاع مقدس، شهدای دفاع از حرم و شهدایی که همین ایام برای حفظ امنیت صندوق های رأی به شهادت رسیدند، این ها می توانند بگویند «یا لَیتنی کُنت مَعَکُم فَافوز فَوزاً عظیما»، اگر این جمله را صادقانه بگوییم، گویا در ثواب آن ها شریک هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: امام رضا (ع) در ادامه فرمود یابن شبیب اگر می خواهی در آن جایگاه های برجسته بهشت با ما باشی، از غم و اندوه ما غمگین باش، در مصائب اهل بیت (ع) تو هم احساس کن مصیبت‌زده هستی و در خوشحالی ما احساس شادی و خوشحالی کن، وقتی پیروزی مسلمان ها را می بینی خوشحال شو، شهادت شهدا را که می بینی محزون باش، این ها یعنی در حزن اهل بیت (ع) شریک هستی و در شادی ما هم با مایی.

آیت الله عابدینی عنوان کرد: حضرت در ادامه فرمود اگر کسی به سنگی علاقه نشان بدهد، روز قیامت با همان سنگ محشور خواهد شد، یعنی هر کس با علائقش محشور می شود، آن هایی که علاقه به غرب نشان می دهند با همان ها محشور خواهند شد، در مناظرات انتخاباتی هم دیدیم برخی ها نمی توانستند ذلت پذیری خود را از غرب کتمان کنند، این ها در قیامت با همین بایدن دیوانه و ترامپ بدتر از او محشور خواهند شد، این ها در قیامت با این صهیونیست های آدم‌خوار محشور می شوند، این ها لیاقت اینکه با ائمه (ع) محشور شوند را ندارند، با همان کسانی محشور می شوند که دنیایشان را به آن ها گره زده اند.

وی افزود: مناسبت دیگری که در این ایام داریم، دهه امر به معروف و نهی از منکر است، ما می دانیم که خدای متعال در قرآن کریم بسیار جدی امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کرده است و در آیه 17 سوره لقمان می فرماید «يَا بُنَيَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ»، یعنی (اى پسرك من نماز را برپا دار و به كار پسنديده وادار و از كار ناپسند باز دار و بر آسيبى كه بر تو وارد آمده است‏ شكيبا باش اين حاكى از عزم و اراده تو در امور است).

امام جمعه قزوین بیان کرد: خدای متعال در آیه 104 سوره آل عمران می فرماید «وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»، یعنی (و بايد از ميان شما گروهى مردم را به نيكى دعوت كنند و به كار شايسته وادارند و از زشتى بازدارند و آنان همان رستگارانند).

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: خدای متعال در این آیه می فرماید شما امت هستید، یعنی امام، رهبر و پیشوا دارید، باید با رهبرتان هماهنگ باشید، هر چه رهبر شما را هدایت می کند، برای تحقق آن هدایت ها امر به معروف و نهی از منکر کنید، پای خوبی ها باشید و با بدی ها بستیزید.

وی تأکید کرد: امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه فراوان راجع به امر به معروف و نهی از منکر فرمایشاتی دارند، آن حضرت در وصیت آخرشان فرمودند مبادا امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنید، اگر ترک کردید اتفاق بدی می افتد و بدترین های شما بر شما مسلط خواهند شد، بعد وقتی دعا می کنید کسی دعای شما را تحویل نمی گیرد، برای اینکه معصیت کرده اید و امر به معروف را کنار گذاشته اید، خدا دعای معصیت کار را مستجاب نمی کند.

آیت الله عابدینی تصریح کرد: یا در این صورت برای مثال یک نفر بدی و خلاف می کند، اما وقتی به مقام بالاتر از او شکایت می کنید، کسی به شما اعتنایی نمی کند، ما این مصیبت ها را در دوره های گذشته چشیده ایم، ما کوتاهی کردیم و آدم هایی بر ما مسلط شدند که هیچ دغدغه ای برای مردم نداشتند، نسبت به اجانب روح ذلت پذیری و نوکری داشتند، هر چه هم می گفتیم حرفمان به جایی نمی رسید.

امام جمعه قزوین یادآور شد: امیرالمؤمنین (ع) در کلام دیگری فرمودند وقتی منکر را می بینید باید در مقابل آن رو ترش کنید و نشان بدهید که من از دیدن و شنیدن این منکر ناراحتم، اگر کسی منکر را دید اما قلبش ناراحت نشد، زبانش علیه منکر سخنی نگفت و در عمل هم هیچ واکنشی علیه منکر انجام نداد، این مرده زنده‌نماست و انسانیتش را زیر پا گذاشته است.

وی اظهار کرد: ما در انتخابات باید قلباً از آن هایی که نسبت به سردار سلیمانی هتاکی کردند، متنفر و منزجر باشیم، در زبان هم اظهار کنیم که ما از شما متنفریم و در عمل هم بگوییم که شما لیاقت هیچ مسئولیتی را ندارید.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: امام صادق (ع) فرمودند امر به معروف و نهی از منکر دو مخلوق از مخلوقات خدا هستند، در بیان دیگری هم فرمودند خدا دو خُلق شامل یک اخلاق امر به معروفی و یک اخلاق نهی از منکری دارد.

آیت الله عابدینی بیان کرد: امام صادق (ع) در ادامه فرمودند هر کس پای کار امر به معروف و نهی از منکر بایستد و جوانمردانه به میدان امر به معروف و نهی از منکر بیاید، خدا او را به عزت می رساند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) پای کار امر به معروف و نهی از منکر آمدند و عزت پیدا کردند، حاج قاسم سلیمانی و شهید رئیسی هم پای کار امر به معروف و نهی از منکر بودند و عزتمند شدند، بدترین منکر رژیم منحوس صهیونیستی است، بدترین منکر سلطه جویی آمریکای مستکبر است، این ها بدترین ها منکراتند، این بزرگان ما در مقابل این منکرهای بزرگ ایستادند، خدای متعال هم به آن ها عزت بخشید.

خطیب نماز جمعه قزوین خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) فرمود اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر را ضعیف کند، خدا او را خوار خواهد کرد؛ متأسفانه امروز کسانی را داریم که یک روز پرچمدار امر به معروف و نهی از منکر بودند اما با دشمنان خدا سر سازش را پیش گرفتند، امر به معروف و نهی از منکر را نادیده انگاشتند، خدا هم این ها را خوار کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تأکید کرد: امام حسین (ع) وقتی از مدینه خارج می شدند و به مکه و سپس به کربلا می رفتند، در وصیت نامه خود این طور آورده بودند که من عزمم را جزم کرده ام که امر به معروف و نهی از منکر کنم، امر به معروف و نهی از منکرِ امام حسین (ع) مبارزه با یزیدِ آن زمان بود، امروز هم امر به معروف و نهی از منکر باید مبارزه با دشمنان خدا در این زمانه باشد.

وی تصریح کرد: سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب و حمله عوامل رضاخان به مسجد گوهرشاد و قتل عام مردم را پیش‌رو داریم، مشهد مردم و همه مردم ایران مقاومت کردند و نقشه رضاخان و نقشه آمریکا و انگلیس نقش بر آب شد و برگ زرینی در تاریخ ایران اسلامی توسط مردم به ثبت رسید، بابت این موضوع هم خدا را شاکریم.

آیت الله عابدینی یادآور شد: مناسبت دیگری که پیش‌رو داریم، بزرگداشت محتشم کاشانی است، این مناسبت روز شعر و ادبیات آئینی است، روز ادبیات کودکان را هم در پیش داریم، همه این مناسبت ها را گرامی می داریم و به روح محتشم کاشانی درود می فرستیم با آن شعر ماندگار، مخلصانه و حسینی که سرود و فرمود (باز این چه شورش است که در خلق عالم است، باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است).

امام جمعه قزوین اظهار کرد: این شعر چقدر دلنشین است و هرگز کهنه نخواهد شد، گویا حزن و اندوه قیامتی عاشورای امام حسین (ع) را هر روز در دل شنوندگان تازه تر می کند.

وظایف رئیس جمهور

وی عنوان کرد: رئیس جمهور ایران اسلامی امروز با آراء مردم انتخاب و فردا معرفی خواهد شد، برخی از مهم ترین رسالت ها و مسئولیت های او و هیئت دولت وی را اشاره خواهیم کرد، نخست حفظ عهد و پیمان با خدا، رسول خدا (ص) و ائمه (ع) است، او باید نشان بدهد همیشه پای کار خدا، دین، قرآن، انبیاء و ائمه (ع) ایستاده است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: دومین وظیفه اطاعت از ولی فقیه، رهبر حکیم انقلاب و نائب امام زمان (عج) است، سومین وظیفه استفاده از نیروهای مؤمن و معتقد به ارکان انقلاب، نظام و دین است، چهارمین وظیفه برائت جستن از هویت گم‌کرده‌های غرب‌زده است، آن هایی که همه چیز ما را در دستان دیوانگان حاکم بر آمریکا می بینند، رئیس جمهور آینده باید از این ها برائت‌جویی داشته باشد.

آیت‌الله رئیسی کشور را سربلند و مقتدر کرد

آیت الله عابدینی خاطرنشان کرد: وظیفه دیگر مبارزه با فساد و تبعیض است، ششمین وظیفه ادامه راه شهید جمهور است، یعنی باید معتقد به آن راه باشد، آن راه برای ما عزت آورد، کارخانه های خوابیده را راه انداخت، اختلافات و پراکندگی های امت اسلام را به وحدت و یکپارچگی تبدیل کرد، آن راه ما را در مقابل دشمنان سربلند و مقتدر کرد، مستضعفان عالم را امیدوار کرد، رئیس جمهور منتخب و هیئت دولت او باید آن راه را ادامه دهند و با چنین روحیه ای به میدان بیایند.

وی تأکید کرد: هفتمین وظیفه رئیس جمهور منتخب و هیئت دولت وی، اهتمام جدی و جهادی در استکبار ستیزی است، هشتمین ویژگی او باید تقویت جبهه مقاومت باشد، جبهه مقاومت هویت و دین ماست، دستور خدای متعال به صراحت در قرآن کریم است، خواسته رسول اکرم (ص)، امیرالمؤمنین (ع)، فاطمه زهرا (س) و ائمه (ع) است، رئیس جمهور منتخب موظف است جبهه مقاومت را به صورت جدی و جهادی قوّت و قدرت ببخشد.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: نهمین وظیفه رئیس جمهور منتخب و هیئت دولت او اصلاح امور برای زمینه سازی ظهور منجی عالم بشریت و مصلح کل است، جامعه باید ساخته شود، از نظر فرهنگی آماده شویم و از نظر عدالت برای ظهور امام زمان (عج) مهیا شویم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین یادآور شد: دهمین وظیفه رئیس جمهور منتخب و هیئت دولت وی امیدبخشی به مردم است، به جای اینکه دائم بخواهد بگوید اگر دیگران دست ما را نگیرند ما نمی توانیم، اگر آمریکا لطفی به حال ما نکند ما نمی توانیم، هر کس رئیس جمهور شد باید این کلام را از دهانش بیندازد، فقط باید بگوید ما می توانیم، در دین خدا نمی توانیم یأس است، یأس هم از جنود ابلیس است، آن کسی که یأس پراکنی می کند سرباز شیطان است، سرباز رسول اکرم (ص) نیست، علمدار امیرالمؤمنین (ع) نیست، پرچمدار کربلا نیست و نمی تواند یار رهبر و ملت باشد.

وی اظهار کرد: آن کسی می تواند پای کار دین بایستد که امیدوار باشد، چرا که خدای متعال در آیه 105 سوره انبیاء می فرماید «وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ»، یعنی (و در حقيقت در زبور پس از تورات نوشتيم كه زمين را بندگان شايسته ما به ارث خواهند برد).

آیت الله عابدینی عنوان کرد: خدای متعال در این آیه وعده داده و امید بخشیده است، خدا عالم را پر از امید کرده و امید پیروزی نهایی و صلح و آرامش برای همه جهانیان داده است، ما به دنبال این هستیم که رئیس جمهور منتخب با چنین روحیه ای خدمت به مردم را آغاز کند.