امروز :
Skip to main content

امام جمعه قزوین در جمع دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه فرزاندگان گفت: ایمان، تخصص و تعهد مهمترین معیارهای انتخاب اصلح در انتخابات است.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جمع دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه استعدادهای درخشان فرزانگان اظهار کرد: درختان در زمستان حالت مردگی دارند و وقتی بهار می‌شود سرسبز و بانشاط می‌شوند، زمینی که مرده در بهار سرسبز می‌شود، زمین در زمستان سفت و مرده می‌شود اما وقتی باران و برف و نزولات آسمانی بر زمین فرو می‌ریزند، سه اتفاق می‌افتد، زمین جشن می‌گیرد و به جنب‌وجوش در می‌آید، حالت متورم پیدا می‌کند و از هر زوجی می‌رویاند.

وی ادامه داد: این زوجیت گیاهان است که باعث می‌شود آن جنبش، سرسبزی و نشاط به وجود بیاید، بنابراین ما یک بهار طبیعی داریم که اکنون در آستانه آن قرار داریم، یک بهار ایمانی هم داریم، بهار ایمانی مثل بهار طبیعت سه ماه دارد، ماه‌های بهار ایمانی شامل رجب، شعبان و رمضان هستند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: همه ما می‌دانیم شب قدر بسیار حائز اهمیت است، اگر بخواهیم شب قدر را بفهمیم و از این فرصت استفاده کنیم باید از ماه‌های رجب و شعبان شروع کنیم، همچنین بیش از بیست روز در ماه رمضان هم مقدمه‌ای برای شب قدر است، باید برای درک شب قدر همت کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: هر چیزی برای خودش سال دارد، برای مثال رشد و رویش گیاهان برای خودش سالی دارد و آن هم بهار است، سال خمسی، سال تحصیلی و سال تجاری داریم، سال انسانی هم داریم، سال انسانی ما لیله‌القدر است، ما وقتی به لیله‌القدر می‌رسیم برای سه کار مهم باید از لیله‌القدر استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نخست اینکه در شب قدر باید آماده باشیم با خدا ارتباط بگیریم، اگر ما در طول سال از خدا بیگانه و غافل باشیم، یک مرتبه نمی‌توانیم این ارتباط را در لیله‌القدر برقرار کنیم، دل ما باید خدایی باشد، باید توبه کنیم، سفارش شده در ماه‌های رجب، شعبان و رمضان زیاد استغفار کنید، برای اینکه خودمان را پاک کنیم و آماده باشیم تا خدا ما را تحویل بگیرد.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: دوم اینکه در شب قدر پرونده اعمالمان در گذشته را بررسی کنیم، ببینیم چقدر زبانمان ما را نزد خدا رو سفید کرده است؟ قلب، اعمال، نماز و روزه ما چگونه بوده است؟ رابطه‌مان با پدر، مادر، امام زمان (عج) و نایب آن حضرت چگونه بوده است؟ خداوند برای ما بیش از 6200 پیام مهم یعنی آیات قرآن را فرستاده است، رابطه ما با این آیات و پیام‌ها چگونه بوده است؟

امام جمعه قزوین تصریح کرد: سوم اینکه در شب قدر باید برای آینده برنامه‌ریزی کنیم، همه آدم‌های دنیا به چنین شب قدری احتیاج دارند، هر انسانی احتیاج به رابطه با خدا، مطالعه و بررسی پرونده گذشته و برنامه‌ریزی برای آینده دارد.

وی یادآور شد: اکنون همه آدم‌هایی که ذره‌ای انسانیت سرشان می‌شود می‌گویند ای کاش می‌توانستیم برای کودکانی که در غزه به شهادت می‌رسند کاری کنیم، برای کودکانی که گرسنه و تشنه هستند، دارویی برای دردهایشان ندارند، خانه‌ای برای استراحت ندارند و آواره‌اند، امنیت ندارند، همه آرزو دارند بتوانند برای این کودکان بی‌پناه کاری کنند، در انتخابات هر رأی که به صندوق می‌اندازیم گلوله‌ای است که به صهیونیست‌ها شلیک می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: آن کسی هم که سن خودش به رأی نرسیده، باید مشوق دیگران به رأی دادن باشد، همه ما باید این امتحان بزرگ را با سربلندی پشت‌سر بگذاریم.

آیت‌الله عابدینی در پاسخ به سؤال یکی از دانش‌آموزان درباره فواید انتخابات با توجه به شرایط فعلی اقتصادی، عنوان کرد: ما هر چه بیچارگی داشته باشیم به‌خاطر ضعیف بودن مدیران و ضعف مجریان امر است، اگر انتخابات ما انتخابات شایسته باشد، اگر نمایندگان لایق، توانمند، عاقل، متعهد و مؤمن را انتخاب کنیم، مدیران ما قدرتمند می‌شوند، مدیر قدرتمند مشکل‌گشاست.

وی بیان کرد: هر چقدر ما در انتخابات کوتاه بیاییم، نماینده‌ای انتخاب شود که با کمترین رأی یا کمترین لیاقت وارد مجلس شود، این نماینده کم‌لیاقت باعث می‌شود اوضاع جامعه بدتر شود.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: نماینده با رأی بالا، نماینده با پشتیبانی مردم، نماینده با لیاقت و شایستگی می‌تواند اوضاع جامعه را بهبود ببخشد، هر چه انتخابات ما پرشور باشد، مجلس ما قدرتمند می‌شود، این هم در اوضاع داخل و هم در مسائل خارجی اثرگذار است، اگر ما مجلسی با رأی حداکثری به نمایندگان داشته باشیم، دشمنان از ما حساب می‌برند، اگر این گونه نباشد تحریم‌ها بیشتر می‌شود و مشکلات هم افزایش می‌یاید، یعنی فشارهای بیرونی زیاد می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین تأکید کرد: این موضوع بارها در تاریخ انقلاب تجربه شده است، هر وقت قوی بودیم و مردم جدی‌تر به میدان آمدند، دشمن عقب‌نشینی کرد، دشمن به فکر آشوب و فتنه بود اما بعد از اینکه همراهی مردم در مراسمی مانند 22 بهمن را دید لحنش عوض شد، دشمن وقتی قدرت ما را ببیند ادب را رعایت می‌کند.

ایمان، تخصص و تعهد مهمترین معیارهای انتخاب اصلح

آیت‌الله عابدینی در پاسخ به سؤال یکی از دانش‌آموزان در رابطه با معیارهای انتخاب اصلح، عنوان کرد: اولین معیار برای انتخاب نماینده مجلس، ایمان است، اینکه ببینیم این کاندیدا به خدا و پیامبر (ص) اعتقاد دارد؟ دوم تخصص است، مجلس شورای اسلامی کمیسیون‌های مختلفی دارد، این نماینده باید تخصص داشته باشد که بتواند در کمیسیون‌ها عضو شود، سوم تعهد است، یعنی کسی که با مردم عهد و پیمان می‌بندد و مردم به او رأی می‌دهند، باید تعهد داشته باشد و روی عهد و پیمانش بماند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: رأی ما صهیونیست‌ها و أمریکایی‌ها را عصبی می‌کند، چقدر آدم‌های خوب دنیا با رأی ما خوشحال می‌شوند اما باید با معیار رأی بدهیم، ایمان، صداقت، راستی، تعهد و تخصص جزو مهم‌ترین معیارهاست.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین معیارها نیز ولایتمداری است، باید ببینیم کاندیداها چقدر با امام جامعه همراهند، یک نفر رهبر حکیم انقلاب را امام خود می‌داند، یک نفر هم آمریکا را کدخدا می‌داند، چنین کسی نمی‌تواند برای مردم کار کند، قرآن نیز به این موضوع اشاره کرده و در آیه 51 سوره مائده می‌فرماید (ای کسانی که ایمان آورده‌اید، یهود و نصارا را دوستان خود مگیرید که بعضی از آنان دوستان بعضی دیگرند و هر کس از شما آن‌ها را به دوستی گیرد از آنان خواهد بود، آری خدا گروه ستمگران را راه نمی‌نماید).

وی تصریح کرد: زمانی که رأی می‌دهیم باید تمام هوش و حواسمان را برای انتخاب آدم‌های واقعی جمع کنیم، حتی آنقدر هوشمند باشیم که باطن آدم‌ها را هم با علائم و نشانه‌های آن‌ها بفهمیم، گاهی برخی به ظاهر خودشان را خوب نشان می‌دهند و مردم را فریب می‌دهند، ما اگر با خدا باشیم خداوند به ما بصیرت می‌دهد تا این‌ها را بشناسیم.

آیت‌الله عابدینی یادآور شد: خدای متعال در آیه 201 سوره اعراف می‌فرماید (مسلماً کسانی که نسبت به گناهان، معاصی و آلودگی‌های ظاهری و باطنی، تقوا ورزیده‌اند، هر گاه وسوسه‌هایی از سوی شیطان به آنان رسد، خدا و قیامت را یاد کنند، پس بی‌درنگ بینا شوند و و از دام وسوسه‌هایش نجات یابند).

امام جمعه قزوین اظهار کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید آن‌هایی که اهل تقوا هستند، اگر یک شیطان بخواهد روی آن‌ها اثر بگذارد و در آن‌ها نفوذ کند، متوجه می‌شوند، چون اهل بصیرت هستند، بنابراین اگر ما با خدا باشیم کمتر اشتباه می‌کنیم.

وی عنوان کرد: ما همه همتمان را برای انتخاب اصلح به کار می‌گیریم، از کسانی که می‌دانند برای انتخاب اصلح مشورت می‌گیریم، گاهی هم مجبوریم بین بد و بدتر انتخاب کنیم، اگر ما رأی ندهیم ممکن است آن کسی که بدتر است رأی بیاورد، ما آدم‌های مؤمن و متعهدی داریم که می‌توانیم با تحقیق و پرس‌وجو به آن گزینه‌ها برسیم.