امروز :
Skip to main content

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌ی اول نماز جمعه یکم دی‌ماه ۱۴۰۲، اظهار کرد: سفارش به تقوا در هر هفته و در هر خطبه‌ای از خطبه‌های نماز جمعه را داریم تا حرکت، سخن و عمل ما منطبق بر فرامین الهی و در مسیر رشد و کمال ما باشد، سعادت ما را تأمین کند، ما را از هر لغزشی باز دارد و تقوای الهی ما را از هر فرصت بندگی، عبادت خدا و تقرب به پیشگاه حضرت حق برخوردار کند.

امروزه اگر بخواهیم تقوا را در مرکز ثقل خود تماشا کنیم، باید تکلیف خودمان، وظیفه جهان اسلام، وظیفه مسلمانان جهان و هر کدام از ما انسان‌ها نسبت به فتنه صهیونیست‌ها و جنایات آن‌ها را بدانیم.

خدای متعال در آیه 39 سوره انفال می‌فرماید «وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لَا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَإِنَّ اللَّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ بَصِير»، یعنی (و ای مؤمنان، با کافران بجنگید تا دیگر فتنه و فسادی نماند و آیین همه دین خدا گردد، و چنانچه دست از کفر کشیدند خدا به اعمالشان بیناست).

خدای متعال در این آیه می‌فرماید مرکز فتنه را هدف قرار دهید و فتنه‌گران را بکشید، اکنون مرکز فتنه در دنیا رژیم منحوس صهیونیستی، استکبار آمریکایی و آن‌هایی هستند که با این‌ها هم‌پیمان‌اند، مانند منافقینی که در هر جای دنیا به کمک این‌ها رفته و اوامرشان را اجرا می‌کنند، این‌ها مرکر فتنه هستند، باید مرکز فتنه را متلاشی کرد، مانند همان کاری که اکنون حماس انجام می‌دهد، مرکز فتنه را باید ویران کرد، مانند همان کاری که یمن اقدام به انجام آن کرده است، مرکز فتنه باید نابود شود، مانند همان کاری که اکنون حشدالشعبی هم همانند یمن برخی از مراکز اقتصادی مهم صهیونیست‌ها را اخیراً هدف حملات خود قرار داده است.

بنابراین همه مسلمانان جهان باید مرکز فتنه را هدف قرار دهند و این سرچشمه بیچارگی‌ها را بخشکانند، هر کجا اقدامی علیه افغانستان، پاکستان، میانمار، یمن، عراق، سوریه، فلسطین و لبنان صورت می‌گیرد، از این مرکز فتنه است، بنابراین باید آن مرکز را هدف قرار داد، قرآن هم ما را به این امر سفارش می‌کند.

همچنین خدای متعال در آیه 191 سوره بقره می‌فرماید «وَاقْتُلُوهُمْ حَيْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ وَأَخْرِجُوهُمْ مِنْ حَيْثُ أَخْرَجُوكُمْ وَالْفِتْنَةُ أَشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ وَلَا تُقَاتِلُوهُمْ عِنْدَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ حَتَّى يُقَاتِلُوكُمْ فِيهِ فَإِنْ قَاتَلُوكُمْ فَاقْتُلُوهُمْ كَذَلِكَ جَزَاءُ الْكَافِرِين»، یعنی (و آنان را که از شرک و کفر و هیچ ستمی بازنمی‌ایستند هر کجا یافتید، به قتل برسانید و از جایی که شما را بیرون کردند بیرونشان کنید و فتنه که شرک، بت‌پرستی، بیرون کردن مردم از خانه و کاشانه و وطنشان باشد از قتل و کشتار بدتر است. و کنار مسجدالحرام با آنان نجنگید مگر آنکه در آنجا با شما بجنگند؛ پس اگر با شما جنگیدند، آنان را به قتل برسانید که پاداش وکیفر کافران همین است).

خدای متعال در این آیه می‌فرماید هر کجا مشرکان و ظالمان را پیدا کردید آن‌ها را بکشید و در مقابلشان بایستید، همان طور که آن‌ها شما را از خانه‌های خودتان آواره کردند، راه‌حل این است که شما آن‌ها را از خانه‌های خودتان که اکنون در زیر پای آن‌هاست بیرون کنید، سپس خداوند به ما هشدار می‌دهد که بدانیم فتنه از کشتار خطر بیشتری دارد، یعنی اگر یک جا کسی را کشتند، این خیلی خطر بدی است که خونی ریخته شود اما فتنه از کشتار و قتل هم بدتر است، اکنون صهیونیست‌ها اصل، مرکز و منشأ فتنه‌ها در همه جای عالم هستند.

همچنین خداوند در آیه 217 سوره بقره می‌فرماید «وَالْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ»، یعنی (فتنه و شرک از کشتار بزرگ‌تر است)، یعنی فتنه هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت خطر بزرگ‌تری نسبت به کشتار است، به همین دلیل است که خداوند فرموده با کافران بجنگید تا فتنه و فسادی نماند.

اگر مرکز فتنه را خاموش کنیم، آسایش، آرامش، امنیت و آزادی برای مردم دنیا به ارمغان می‌آید، فتنه طوری نیست که فقط مسلمانان از آن آسیب ببینند، بلکه همه مردم دنیا از فتنه آسیب می‌بینند، امروز در هر جای دنیا علیه فتنه‌گران صهیونیست تظاهرات به راه افتاده است، معنایش این است که مردم دنیا خطر این فتنه را برای خودشان احساس کرده‌اند، در حقیقت یک وحدت جهانی علیه فتنه صهیونیستی و استکبار آمریکایی در حال شکل گرفتن است و ان‌شاءالله این پدیده، پدیده مبارکی برای اهل عالم در راستای برقراری قسط و عدل و همچنین برای زمینه‌سازی ظهور منجی عالم بشریت خواهد بود.

از خدای متعال می‌خواهیم همه ما مسلمانان، همه پیروان حقیقی تورات و انجیل را و همه انسان‌ها آزاده دنیا را همراه و هم‌عقیده برای سرکوب فتنه صهیونیستی و ریشه‌کن کردن این غده خطرناک سرطانی یاری کند.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌ی دوم نماز جمعه یکم دی‌ماه ۱۴۰۲، اظهار کرد: از خدای متعال می خواهیم توفیق متقی بودن، بر اساس تقوا زندگی کردن و سخن گفتن و مدیریت دوستی‌ها و دشمنی‌ها بر اساس تقوا را به ما عنایت کند.

بر اساس تقوا پای جوانمردی ها ایستادن، عادل و منصف بودن، رعایت حقوق همه کسانی که با ما هستند اعم از خانواده، همسایه، فرزندان، والدین و همه کسانی که حق به گردن ما دارند و نسبت به توده های مردم مهربان و مؤدب بودن، این ها همه نشانه های تقوای الهی است، از خدا می خواهیم تقوا با همه زیبایی‌هایش روزی دل‌های ما باشد و خودش را در زندگی ما نشان دهد.

مهم‌ترین مسئله‌ای که طی روزهای اخیر توجه همه مردم دنیا علی‌الخصوص ام‌القرای جهان اسلام، یعنی مردم جمهوری اسلامی ایران را به خود جلب کرده، حادثه تروریستی کرمان است، این حادثه بسیار غم انگیز بود، حدود 85 نفر از مردم مظلوم در این حادثه به شهادت رسیدند و بیش از 200 نفر مجروح شدند و برخی از مجروحین نیز حال خوبی ندارند.

یک خانواده به صورت دسته جمعی در مسیر گلزار شهدای کرمان موکب راه انداخته بودند، 8 نفر از اعضای این خانواده به شهادت رسیده و 2 نفر از آن ها هم مجروح شده اند، پدر این خانواده هنوز خبر از شهادت دخترش نداشت و بی‌تابی می کرد، آنقدر این صحنه‌ها دردآور بود که آدم نمی توانست آن‌ را نگاه کند.

همچنین کودکی که در آغوش مادرش بود و از او تصاویر و فیلم هایی منتشر شده بود، بعد تصویر پیکر همین کودک هم منتشر شد، یا دختران و پسران کوچکی که با حالت بغض، گریه و ناامیدی بودند، رنگشان پریده بود و نمی دانستند سرنوشت پدر و مادرشان به کجا رسیده است، این صحنه‌ها خیلی دردناک بود.

حادثه تروریستی کرمان ناجوانمردانه و ظالمانه بود

حادثه تروریستی کرمان خیلی ناجوانمردانه و ظالمانه بود، این حادثه از ناحیه چه کسی اتفاق افتاده است؟ مردم در دولت های امریکایی، انگلیسی و فرانسوی و رژیم منحوس صهیونیستی علیه این دولت ها اعتراض می کنند و این اعتراضات روز به روز جدی تر می‌شود.

آمریکا پیش از انقلاب توسط رضاخان و محمدرضا شاه جنایت‌هایش را در ایران مرتکب می شد یا توسط صدام جنایت‌هایش را در ایام جنگ تحمیلی اعمال می کرد یا اینکه در یمن توسط سعودی‌ها مردم را زیر آوار می کرد، این‌ها هر کجا جنایت می‌کنند مستقیم وارد نمی شوند و داعشی ها را برای اینکه خودشان مستقیم وارد نشوند ایجاد کرده اند.

داعش ابزار جنایت‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی است

همه این کشورهایی که جز شرارت، ظلم و جنایت از آن ها انتظار نمی رود، جمع شده‌اند و یک پدیده نامیمون و شوم به نام داعش و امثال آن را ایجاد کرده‌اند تا به وسیله آن ها جنایات خود را انجام دهند.

در جنایت اخیر در کرمان نیز آن ها می خواهند این جنایت را به نام داعش تمام کنند، داعش چیزی نتانیاهو، ترامپ، بایدن، رئیس جمهور فرانسه و حاکمیت انگلیس نیست، داعش همین ها هستند، بنابراین حادثه تروریستی کرمان جنایتی صهیونیستی- آمریکایی است.

ملت های مسلمانی که در پی انتقام هستند باید بدانند که ریشه این فتنه کجاست، اکنون همه جنایتکاران عالم در سرزمین های اشغالی متمرکز هستند، این انتقام هم باید متمرکز و متوجه آنجا باشد، صهیونیست ها و آمریکایی ها خیلی دلشان می خواهد غیر از سرزمین های اشغالی میدان دیگر جنگی نیز باز شود، برای اینکه حواس مردم از اسرائیل برداشته شود و صهیونیست ها نفس راحت بکشند اما ما نباید به این امر رضایت بدهیم.

سرزمین های اشغالی باید محور باشد و همه موشک ها، خشم ها، غصب ها و نفرین ها باید بر روی رژیم منحوس و اشغالگر صهیونیستی ریخته شود که الحمدلله اثر آن را هم داریم می بینیم، اکنون می‌بینیم اختلافات بسیار شدیدی بین سران این رژیم افتاده و خودشان به جان هم افتاده اند، این وضعیت باید ادامه پیدا کند تا شاهد سقوط این رژیم منحوس باشیم.

ضرورت پرداختن به جهاد تبیین

رهبر حکیم انقلاب در اجتماعاتی که به محضر ایشان می رسند بسیار به این تکیه دارند که هر کسی در هر جایی هست باید در جهاد تبیین مشارکت کند، وعاظ، امامان جمعه، امامان جماعت، مداحان، افراد ذی‌نفوذ، علما، اهل قلم، اساتید دانشگاه، فرهیختگان، دانشجویان، فعالان عرصه های مختلف، هیئات مذهبی و هر کس در هر کجا مسئولیت دارد باید در جهاد تبیین بکوشد.

جهاد تبیین به معنای بیان جنایت های صهیونیست‌ها، ظلم های آمریکا، تشویق و بسیج اقشار مختلف مردم جهت حضور در انتخاباتی پرشور و پرمعنا در مقابل تبلیغات مسموم آمریکایی ها و صهیونیست هاست.

همه باید از حالا خودمان را برای انتخابی آماده کنیم که با حضور همه اقشار انجام شود، طبق فرموده رهبر حکیم انقلاب رقابت، مشارکت، امنیت و سلامت چهار عنصری است که باید در انتخابات دیده شود و باید کاری کنیم حضورمان در انتخابات بی‌سابقه باشد.

سالگرد توافق نامه انگلیس و آمریکاست، این گرگ ها در کنار هم نشسته اند و توافق نامه ای را امضا کرده اند، توافق نامه آن ها به معنای مصیبت نامه کشورهای جهان است، آن ها می خواهند توافق کنند که خون مستضعفان عالم را بریزند، ثروت ها و داشته‌های ملت ها را به غارت ببرند و امنیت مردم جهان را به هم بزنند.

این گرگ ها بر اساس همان توافق دارند کارهای خود را انجام می دهند اما خدای متعال در آیه 8 سوره صف می فرماید «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ»، یعنی (مى‏ خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد).

این ها تصمیم گرفته اند نور خدا را خاموش کنند و به جان بندگان خدا بیفتند اما می دانیم که خدا هم اراده کرده است، جنگ بین اراده خدا و اراده شیاطین و مستکبرین وجود دارد، در این جنگ هر انسان منصفی اعم از مسلمان یا غیرمسلمان باید بداند جای او کجاست، هر انسان عاقلی می فهمد که نباید با شیاطین، کسانی که خون می ریزند، جنایت و ترور می کنند، همراه باشد.

اکنون در دنیا می بینیم جوانمردانی که در دنیا این حقیقت را فهمیده اند و هر روز هم تعدادشان بیشتر می شود و البته معمولاً این ها در ادامه به اسلام علاقه پیدا می کنند و به مسلمانان متصل خواهند شد.

مسئله دیگر اجرای توطئه استعماری کشف حجاب به دست رضاخان است، آن توافق نامه ای که پیشتر عرض شد از درونش همین چیزها بیرون می آید، از چنین توافق نامه ای به این نتیجه می رسند که باید رضاخان را مأمور کنند تا فرهنگ مردم را تغییر دهد و به زور به مردم بگوید که مردان شما باید کلاه و لباسشان این طور باشد و زنان شما هم باید حجاب نداشته باشند، این ها محصول همان توافق نامه هاست.

الحمدلله ملت ما هم آن زمان و هم اکنون در مقابل این نقشه استعماری خوب ایستاده است، البته ممکن است برخی از دختران و فرزندان ما ندانند که در پشت صحنه دشمنی وجود دارد که در حال برنامه ریزی این موضوع است که ان‌شاءالله این آگاهی هر روز در جامعه افزایش پیدا خواهد کرد.

هر کس متوجه این قضیه می شود، با شیاطینی که مروج آن فرهنگ هستند مخالف می شود، مؤمنین و مؤمنات باید خیلی فعال باشند تا به دختران و خانم هایی که حواسشان نیست و نمی دانند، حقیقت امر را به خوبی تبیین کنند و کاری کنند این ها از دام شیطان بیرون بیایند.

سالگرد قیام مردم قم در اعتراض به آن مقاله توهین آمیز در سال 56 را داریم، آن زمان ما طلبه قم بودیم، روز 18 دی ماه توهینی به امام (ره) در یکی از مقالات روزنامه ها اتفاق افتاد و روز 19 دی طلبه ها قیام کردند، مردم غیور ما به محض اینکه دیدند در یک روزنامه مقاله ای تحت عنوان ارتجاع سرخ و سیاه منتشر شده که حوزه های علمیه، مراجع تقلید، علما و در رأس آن ها امام (ره) را به عنوان ارتجاع سیاه معرفی کرده، طاقت نیاورند و قیام کردند.

مردم در قم و در استان های دیگر به طور سلسله‌وار در تبریز، یزد، جهرم و جاهای دیگر قیام هایی کردند و در مقابل آن توطئه شیطانی حساسیت نشان دادند و این قیام ها خوب جواب داد، آنقدر این تظاهرات ها و حضور مردم در صحنه و میدان ادامه پیدا کرد تا شاه مجبور شد با چشم گریان فرار کند، این به معنای انتقام خداست.

خدا همین طور بی مقدمه انتقام نمی گیرد، ابتدا نگاه می کند ببیند آیا مردم لیاقت دارند یا خیر؟ شما مردم لیاقت خود را نشان دادید و خدا هم انتقامش را جایزه معرفت و جوانمردی شما قرار داد و جرثومه دست نشانده اجانب با چشم گریان از کشور فرار کرد.

رهبر حکیم انقلاب فرمودند 19 دی یک نقطه درخشنده است، نه فقط در تاریخ قم، بلکه در تاریخ کشور ما و تاریخ انقلاب، جوانان قم اعم از مرد و زن، طلبه و غیر طلبه در این روز یک پاسخ مؤمنانه و قهرمانانه به نیاز زمان دادند، مهم این است که هر ملت، شخص و مجموعه ای بتواند به نیاز زمانه خود پاسخ دهد و ببینند امروز وظیفه آن ها چیست و آن وظیفه را به درستی انجام دهند.

مناسبت دیگری که پیش‌رو داریم شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر است، این مرد فهمیده، بابصیرت و شجاع بود، آنقدر اطرافیان به این مرد حسادت کرده و شیطنت کردند که بالاخره نظر شاه را نسبت به او تغییر دادند، این طور به شاه وانمود کردند که امیرکبیر می خواهد جای تو را بگیرد، آنقدر از این شیطنت ها انجام شد که شاه او را از مسئولیت وزارت اعظم عزل کرد.

امیرکبیر دو روز پس از عزل به کاشان تبعید شد اما مخالفان او و همان هایی که شیطنت می کردند، آمدند به شاه گفتند امیرکبیر حتی اگر در کاشان هم باشد ممکن است کارهایی کند تا دوباره به قدرت برگردد، باید کاری کنید دیگر او نتواند مزاحم شما باشد.

آن ها بالاخره حکم قتل امیرکبیر را از ناصرالدین شاه گرفتند و او را به انحراف کشاندند، شاه هم بصیرت و بینایی نداشت که این نقشه شوم را بفهمد و در نهایت امیرکبیر را به شهادت رساندند.

یک زمانی گویا فقط امیرکبیر بود که می شد روی او مانور داد و درباره‌اش حرف زد اما اکنون شاگردان مکتب امام (ره) و شاگردان مکتب رهبر حکیم انقلاب بسیار بالاتر از امیرکبیر هستند، البته امیرکبیر خیلی عزیز و بزرگ بود اما محصول مظلومیت او افرادی مانند حاج قاسم سلیمانی هستند.

چقدر از این حاج قاسم هایی داشته و داریم که امیرکبیر وار در جامعه ما اثر گذاشتند، ما خدا را شاکریم، به روح امیرکبیر که پایه گذار بصیرت، جوانمردی، اعتلا و اقتدار ایران قبل از انقلاب اسلامی بوده درود می فرستیم و علو درجات آن عزیز را از خدای متعال درخواست داریم.

شهید صالح العاروری نیز از شخصیت های برجسته مکتب سلیمانی بود که در روزهای اخیر به شهادت رسید، پیش از ایشان نیز شهید سردار سید رضی موسوی را به شهادت رساندند، این ها همه از جنس حاج قاسم سلیمانی بودند، هر چقدر هم مردان ما را به شهادت برسانند آنقدر تعداد جوانمردان مکتب سلیمانی فراوان است که دشمن جز خودکشی، یأس و بدبختی هیچ چاره دیگری ندارد.

به‌مناسبت شهادت سید حسین علم الهدی که در هویزه در مقابل بعثی های کافر حماسه آفرید، یاد شهدای دانشجو را گرامی می داریم.

ملتمسانه از خدای متعال برای نزولات آسمانی و باران رحمت درخواست داریم، این کم بارشی ها خیلی نگران کننده است، باید استغاثه کنیم، برخی ها پیشنهاد می کنند بیاییم نماز باران بخوانیم.

چه زمانی باید نماز باران بخوانیم؟ آن زمانی که همه دغدغه داشته باشیم، اگر شیر آب را هر چقدر دلمان خواست باز کردیم، ماشین‌مان را با آب تصفیه شده بشوییم، با غرقابی به جان زمین بیفتیم، باعث فرونشست زمین شویم، به همدیگر ظلم کنیم و از آب سوءاستفاده کنیم، اسراف و بریز و بپاش کنیم، اگر این طور بودیم هنوز زود است که نماز باران بخوانیم، زمانی باید نماز باران بخوانیم که این بیداری، بصیرت، دغدغه و حالت عجز و التماس به ما دست دهد.