امروز :
Skip to main content

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در آیین تجلیل و تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس استان گفت: دفاع مقدس ایستادگی یک ملت در مقابل همه شیاطین استکباری بود.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در آیین تجلیل و تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس استان قزوین، ضمن تبریک هفته دفاع مقدس اظهار کرد: دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت یک ملت در مقابل همه شیاطین استکباری بود و سربلندی، عزت و اقتدار را برای مردم به ارمغان آورد و دشمنان ما را برای همیشه مأیوس کرد، آن‌هایی که آمده بودند نگذارند چیزی برای ما باقی بماند اما اکنون شاهد هستیم که از آن‌ها چیزی باقی نمانده و آن هیبت و قدرت ظاهری که آن‌ها یک روز با تکیه بر آن به جهانیان زور می‌گفتند، اکنون دیگر آن طبل تو خالی هم نیستند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) در روزگاری فرمودند آمریکا طبل تو خالی است، امروز دوباره اگر امام بخواهند این جمله را بگویند قطعاً می‌گویند آمریکا طبل تو خالی بود، چون اکنون دیگر همان هم نیست، طبل تو خالی یعنی چیزی که از دور صدا و آوازه‌ای دارد و ترس و وحشت در دل‌ها می‌اندازد اما اکنون به برکت بازوان توانای رزمندگان و به برکت سند ایمانی این عزیزان، آن ایام تمام شد.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: البته خیلی‌ها در دنیا ممکن است رزمنده باشند اما جایگاه رزمندگان ما را ندارند، چرا که موافقت اصولی خود را از قرآن نگرفته‌اند، این قرآن کریم است که می‌فرماید «و جاهدوا فی الله حق جهاده»، یعنی در راه خدا جهاد کنید آن‌گونه که شایسته جهاد است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: خوب است این مثلث قرآنی را یادآوری کنم که در سوره حج این را می‌خوانیم که «و جاهدوا فی الله حق جهاده»، این تفاوت رزمندگان ما با همه کسانی است که در دنیا لباس رزم می‌پوشند، شما مجوز و مراقبت اصولی‌تان را از خدا گرفته‌اید که نمونه آن این آیه است.

وی خاطرنشان کرد: قرآن در آیه 102 سوره آل‌عمران فرموده ای کسانی که ایمان آورده‌اید تقوای خدا را پیشه کنید، آن گونه که شایسته تقواست؛ یک وقت ممکن است آدم ابتدایی‌ترین قدم‌ها را در مسیر تقوا بردارد، یک وقت هم تلاش می‌کند به مراتب بالاتر تقوا برسد، خدا می‌فرماید هر چه می‌توانید در پی کسب تقوا باشید، یعنی اگر تقوا را بفهمیم و بشناسیم اما بر اساس تقوا عمل نکنیم خدا ما را رسوا خواهد کرد زیرا تقوا صرفاً حرف نیست، بلکه منطبق شدن انسان با کلام خدا و دین خداست، تقوا منطبق شدن انسان با فطرت خودش است، تقوا از دغل، دروغ، نفاق و ظاهرسازی فاصله گرفتن است، این تقواست که به انسان قوت، قدرت، سربلندی و بصیرت می‌دهد، تقوا معدن بصیرت است.

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: خداوند می‌فرماید اگر می‌خواهید جهاد کنید حق جهاد را به جا بیاورید، اگر می‌خواهید تقوا داشته باشید حق تقوا را به جا بیاورید، در سوره مبارکه بقره هم می‌فرماید «و یتلونه حق تلاوته»، یعنی آدم‌های مؤمن و شایسته وقتی قرآن را تلاوت می‌کنند حق تلاوت را به جا می‌آورند.

امام جمعه قزوین تأکید کرد: ما این سه حق را در زندگی‌مان دائم باید تمرین کنیم، همه نیازمند این تمرین هستیم، به حق تقوا برسیم، به حق تلاوت قرآن برسیم، به جایی برسیم که با قرآن مأنوس و رفیق شویم و قرآن روی زندگی ما تأثیر بگذارد، آن کسی که با قرآن زندگی می‌کند و آن کسی که با قرآن کاری ندارد باید با هم فرق داشته باشند، اهل بیت(ع) فرمودند هر کجا هستید آبروی ما باشید، زبان حال قرآن نیز همین است، هر کجا هستیم طوری باشیم که بگویند این‌ها پیرو قرآن و حق هستند، این پیرو بودن را در روحیات ما، عمل ما، سیره و سلوک ما مشاهده کنند.

وی یادآور شد: صداقت، درست کاری، رأفت، رحمت، دلسوزی نسبت به یکدیگر، امر به معروف و نهی از منکر، پای کار مردم و مستضعفان بودن، این‌ها همه محصولات این رفتار صادقانه با قرآن است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین عنوان کرد: بنابراین سه حق را باید به جا بیاوریم، حق جهاد را آنگونه که شایسته است به جا بیاوریم که خدا الحمدلله این را به شما عنایت کرده است، حق تلاوت قرآن را به جا بیاوریم که این بستگی به تلاش و کوشش ما دارد، حق تقوا را به جا بیاوریم که این هم بستگی به همت، شناخت و درک ما از حقیقت تقوا دارد و پیگیری برای اینکه این حقیقت روشن شود.

آیت‌الله عابدینی بیان کرد: یکی از وجه‌های تفاوت بین مجاهدان فی سبیل الله و افراد دیگر در ملت‌های دیگری که لباس رزم پوشیده‌اند، این سه کلیدواژه مهم است، جهاد با اینکه صرفاً بجنگیم تفاوت دارد، هر جنگی که جهاد نمی‌شود، جهاد پشت صحنه عقیده دارد، اهل عبادت برای جهاد بر می‌خیزند، اهل جهاد اهل ذکر هستند، خداوند می‌فرماید ای کسانی که ایمان آورده‌اید، وقتی یک گروهی را مقابل خود دیدید ثابت‌قدم دیدید، عقب‌نشینی در کارتان نباشد، زیاد به یاد خدا باشید،این زیاد به یاد خدا بودن است که شما را به رستگاری می‌رساند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: خدای متعال فرمود «ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم»، خدای متعال در جای دیگر فرمود اگر شما کاری کنید که نصرت و یاری خدا پشت‌سر شما قرار بگیرد و مورد حمایت خدا باشید هیچ‌کس نمی‌تواند بر شما غالب شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین تصریح کرد: امروز باید بگوییم خدایا این‌ها که گفتی در دورانی که ما داریم زندگی می‌کنیم محقق شده است، در این چند ده سال ورق به ورق و آیه به آیه این‌ها تجربه شده است، همه این‌ها بر شما رزمندگان عزیز مبارک باشد، بوسیدن دست تک‌تک شما عبادت است و لیاقت می‌خواهد، چه آن‌ها که در ایران اسلامی جنگیدند، چه آن‌ها که از دنیا رفتند و چه آن‌ها که مثل شما شیرمردان که حضور بابرکت‌تان پشتوانه پیروزی‌های انقلاب اسلامی بوده و خواهد بود.

وی عنوان کرد: دشمن می‌خواهد با شیطنت و فتنه‌انگیزی اولویت‌های نظام را تغییر بدهد، این رزمندگان اسلام هستند که به موقع اولویت‌ها را تشخیص دادند و پای کار دفاع از نظام در مقابل فتنه‌ها ایستادگی می‌کنند.