امروز :
Skip to main content

 

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در جلسه نوزدهم تفسیر قرآن کریم در مسجد امام ‌خمینی (ره) گفت: «ایمان» و «توکل بر خداوند» مانع از سلطه شیطان بر انسان می‌شود.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه نوزدهم تفسیر قرآن کریم در مسجد امام ‌خمینی (ره)، اظهار کرد: خداوند در آیه 31 سوره مبارک فرقان به پیغمبر می‌فرماید این همه نامهربانی‌ها، مشکلات، سختی‌ها و بی‌ادبی‌هایی را که کافران برای تو ایجاد کردند، مربوط به امروز و دیروز نیست و همیشه اینگونه بوده که مجرمین دشمنان پیامبران بوده‌اند، اما تو نگران نباش، چون خداوند یاریگر توست.

وی ادامه داد: خداوند به من و شما نیز می‌گوید آیا شما می‌خواهید راه پیامبر را بروید؟ اگر قرار است راه پیغمبران را بروید باید استقامت به خرج دهید؛ امام ‌خمینی (ره) زمانی که می‌خواست راه پیغمبران را برود به او تهمت زده و او را تحقیر و تبعید کردند، اما ایشان ایستادگی کرد و انقلاب را به پیروزی رساند. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز چنین شرایطی داشتند، رژیم شاهنشاهی ایشان را زندانی، تبعید و شکنجه کرد، اما با ایستادگی و مقاومت در مسیر آرمان‌های انقلاب و دین ایستادگی کردند و یار حقیقی امام راحل شدند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: خداوند می‌فرماید اگر کار درست انجام دادید و دشمنان شما را تحت فشار قرار دادند ناراحت و نگران نباشید، این قانون عالم است و دشمنان شیطان هستند، خداوند می‌فرماید اگر ایمان داشته باشید و به خدا توکل کنید شیطان نمی‌تواند علیه شما غلطی بکند.

وی افزود: خداوند می‌فرماید آن‌ها که به خدا توکل کرده و ایمان دارند، شیطان نمی‌تواند به آن‌ها سلطه داشته باشد، البته همان‌ها هم از ابلیس در امان نیستند و تنها مخلَصین از شر ابلیس در امان هستند، خداوند فرمود شیاطین تا زمانی که در آدم‌ها زمینه نبینند نمی‌توانند به آن‌ها نفوذ کنند.

امام جمعه قزوین تاکید کرد: خداوند در سوره مبارکه انعام فرمود همه پیغمبران دشمنانی از جن و انس داشته‌اند، این شیاطین حرف‌های زیبا و فریبنده اما کفرآلود می‌زدند، ما اگر بر اساس خواست خدا زندگی کنیم و خدا بخواهد، آن‌ها هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند و خدا ما را حفظ خواهد کرد.

وی اذعان داشت: در حدیث آمده معاویه در شام پایگاه داشت و به مدینه برای سخنرانی آمده بود، او در زمان سخنرانی لحن انتقادی نسبت به امیرالمؤمنین (ع) گرفته بود، امام ‌حسن (ع) در میانه صحبت او قیام کرد و فرمود خداوند هیچ پیامبری را نفرستاد مگر اینکه مجرمین با او دشمن بودند، سپس به معرفی خود پرداخت و فرمود ای معاویه، من فرزند علی (ع) هستم و مادر من سیده نساءالعالمین است، خدا لعنت کند کسانی را که در وادی کفر فعال بوده و اهل نفاق هستند، خدا لعنت کند کسانی را که برای دنیا فریاد می‌زنند، یعنی خصوصیاتی را که در معاویه بود موشکافانه بیان کرد، آن‌قدر فرمایشات امام ‌حسن (ع) تأثیرگذار بود و معاویه تحقیر شد که از منبر پایین آمد و رفت، این یکی از جهادهای تبیین بود که بسیار به موقع اعمال شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین عنوان کرد: محال است دشمن خصومت خود را کنار بگذارد، نباید از دشمن انتظاری جز دشمنی داشت، نه تنها پیامبران، بلکه مؤمنین نیز دشمنانی دارند، اگر آدم‌های غرب‌زده، زیاده‌خواه و حرام‌خوار با شما دشمن شدند خوشحال باشید و بدانید که راه درست را رفته‌اید، اما اگر مؤمنین با شما دشمن شدند در صدد اصلاح خود برآیید.