امروز :
Skip to main content

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در جلسه بیستم تفسیر قرآن کریم در مسجد امام ‌خمینی (ره) گفت: نزول یکباره قرآن در شب قدر و نزول تدریجی قرآن طی 23 سال انجام شد.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه بیستم تفسیر قرآن کریم در مسجد امام ‌خمینی (ره)، اظهار کرد: خداوند در آیه 32 سوره مبارک فرقان می‌فرماید کافران به پیامبر (ص) و نحوه نزول قرآن ایراد گرفته و می‌گویند چرا قرآن یک‌باره نازل نشده است.

وی ادامه داد: حتما ما این دو جمله را شنیده‌ایم، نخست اینکه گفته می‌شود قرآن به مرور زمان طی حدود 23 سال نازل شده است، دوم اینکه گفته می‌شود قرآن در لیله‌القدر نازل شده است، هر دو جمله صحیح است، آن‌جا که خدا از نزول یکباره قرآن سخن می‌گوید از کلمه «انزل» یا «انزلنا» استفاده می‌کند و آن‌جا که از نزول تدریجی قرآن سخن بگوید «نزلنا» و هم‌خانواده‌های آن را به کار می‌برد، این به معنای آن است که دو نوع نزول قرآن وجود داشته است.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: خدای متعال قرآن را در شب قدر برای پیامبر (ص) نازل کرد و آن را به ‌صورت تدریجی و با جزئیات طی 23 سال بر قلب نورانی ایشان نازل کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: کافران خیلی بهانه می‌گرفتند که چرا قرآن به یکباره نازل نمی‌شود، مگر برای آنان چه نفعی داشت که قرآن یکباره نازل شود و یا چه ضرری داشت که یکباره نازل نشود؟ ماجرا از این قرار بود که کفار شب‌ها جلسه می‌گرفتند و نقشه می‌کشیدند، پیغمبر روزها با آیات قرآن آن‌ها را رسوا می‌کرد و نمی‌توانستند علیه پیغمبر نقشه بکشند، به همین دلیل کافران می‌گفتند اگر قرآن یکباره نازل شده بود ما بهتر می‌دانستیم چطور علیه پیغمبر برنامه‌ریزی کرده و نقشه بکشیم، اما اکنون برنامه‌ریزی ما مختل شده و هر نقشه‌ای می‌کشیم یک آیه‌ای نازل می‌شود و ما را رسوا می‌کند، چون آیات و سوره‌ها طبق اتفاق‌هایی که رخ می‌داد نازل می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی‌که ابراهیم (ع) فرزند پیامبر از دنیا رفت کافران به جای تسلیت گفتن نیش و کنایه می‌زدند و به پیامبر می‌گفتند تو ابتر هستی، یعنی نسل تو ادامه ندارد؛ آنان تصور می‌کردند فقط پسران و فرزندان آن‌ها جزو اولاد هستند، در پی این شماتت‌ها سوره کوثر نازل شد، همچنین زمانی که سائلی موقع نماز از امیرالمؤمنین (ع) درخواست کمک کرد، ایشان انگشتر خود را به سائل اهدا کرد، آیه‌ای برای این اتفاق نازل شد، به این صورت که خداوند فرمود ولی شما خدا، پیامبر خدا، آنان که ایمان آوردند، آنان که نماز را اقامه کرده و در حال رکوع زکات می‌دهند، هستند خداوند جمع بسته و فقط امیرالمؤمنین (ع) را نگفته، چون بی‌شک اگر هر امام دیگری هم بود همین آیات نازل می‌شد.

آیت‌الله عابدینی تاکید کرد: از امام ‌صادق (ع) آمده که ایشان به یکی از شاگردانشان عنوان کردند خداوند فرموده قرآن طی 23 سال بر پیامبر نازل شده است، همچنین خداوند در سوره مبارکه دخان فرموده ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده است، شب قدر نیز شبی است که قرآن به یکباره در آن نازل شده است، آن وقت کافران می‌گویند چرا به یکباره قرآن نازل نشده است. شاگرد حضرت عرض کرد مولای من، یک مرتبه قرآن نازل شده یا نزول تدریجی بوده است؟ امام ‌صادق (ع) فرمودند خداوند در ماه مبارک رمضان یک مرتبه قرآن را به پیامبر عطا کرد، اما این را به مؤمنین نمی‌گفت مگر زمانی که زمینه‌ها برای گفتن مهیا بود.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: آنقدر حضرت این بیان را زیبا برای شاگرد خود بیان کرد که او گفت شهادت می‌دهم که شما از خودتان حرفی نمی‌زنید، بلکه خدا به شما یاد داده که چگونه سخن بگویید، شما به قدرت خدا وصل هستید، به حکمت خدا نطق می‌کنید و به امر خدا عمل می‌کنید.

وی در پایان اظهار کرد: در حدیثی از رسول ‌اکرم (ص) آمده که به ابن‌عباس فرموده‌اند قرآن را با ترتیل بخوان، یعنی قرآن را با بیان روشن بخوان، قرآن را احساسی، عجله‌ای و مانند ریگ‌های در هم ریخته بیابان و بی‌نظم نخوان، وقتی به شگفتی‌های قرآن می‌رسی توقف کرده و به وسیله قرآن دل خود را زیر و رو کن.