امروز :
Skip to main content

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه قزوین به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) و آغاز هفته وحدت با جمعی از برادران اهل سنت دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در این دیدار اظهار کرد: میلاد رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع) به عقیده شیعیان 17 ربیع‌الاول است و به عقیده برادران اهل سنت 12 ربیع‌الاول است؛ بزرگان ما این دو را جمع کردند و اقدام بسیار ارزشمندی در وحدت بین مسلمانان برداشتند و گفتند نام این دوران هفته وحدت است، امام (ره) بانی این معنا بود تا همه عالم به نور وجود رسول گرامی اسلام روشن شود.

وی ادامه داد: اگر نگاهی به معنا و مفاهیم قرآنی مرتبط بیندازیم، خیلی تماشایی است، برای مثال خداوند در آیه 67 سوره زخرف می‌فرماید «الْأَخِلَّاءُ يَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِينَ»، یعنی (در آن روز ياران جز پرهيزگاران بعضي‏شان دشمن بعضى ديگرند).

امام جمعه قزوین عنوان کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید روز قیامت که می‌شود، آن‌هایی که در دنیا خیلی با هم رفیق بودند، آنجا آشکار می‌شود که رفاقت این‌ها دشمنی بوده و از روی باطل و ظلم با هم رفیق بوده‌اند و به هم کمک می‌کرده‌اند اما آن‌هایی که بر اساس تقوا دور هم جمع می‌شوند و برای خوبی‌ها دست همدیگر را می‌گیرند، این‌ها در قیامت هم سربلند هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: اگر همین معنا را به‌صورت موضوعی در قرآن دنبال کنیم، خیلی جاها این معنا در قرآن دیده می‌شود، از جمله اینکه خداوند در آیه 27 سوره فرقان می‌فرماید «وَيَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى يَدَيْهِ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلًا»، یعنی (و روزی است كه ستمكار دست‌هاى خود را مى‏‌گزد و مى‏‌گويد اى كاش با پيامبر راهى برمى‏‌گرفتم).

وی خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید روز قیامت که می‌شود ظالم دستش را گاز می‌گیرد، در این آیه از کلمه «يَقُولُ» استفاده شده که دلالت بر استمرار می‌کند، خداوند می‌فرماید ستمکاران دست خود را در قیامت گاز می‌گیرند و می‌گویند ای کاش وقتی در دنیا بودم راه پیغمبر (ص) را راه خود قرار می‌دادم.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: خداوند در آیه 28 سوره فرقان نیز می‌فرماید «يَا وَيْلَتَى لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِيلًا»، یعنی (اى واى كاش فلانى را دوست خود نگرفته بودم)، این ظالمان می‌گویند ای کاش کسانی را که راهشان راه غیر پیغمبر و راه نادرست بود، دوست خود حقیقی و صمیمی خود نمی‌گرفتیم.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: خداوند در آیه 29 سوره فرقان نیز می‌فرماید «لَقَدْ أَضَلَّنِي عَنِ الذِّكْرِ بَعْدَ إِذْ جَاءَنِي وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِلْإِنْسَانِ خَذُولًا»، یعنی (او بود كه مرا به گمراهى كشانيد پس از آنكه قرآن به من رسيده بود و شيطان همواره فروگذارنده انسان است).

وی یادآور شد: ظالمان در قیامت می‌گویند از موقعی که پای فلان آدم نااهل در زندگی ما باز شد، ما را از ذکر، یاد خدا، قرآن و نماز دور کرد، همه نماز ریشه در قرآن دارد، هر ذکری ریشه در قرآن دارد، همه اذکاری که در نماز داریم از قرآن هستند، آن‌هایی هم که به ظاهر قرآن نیستند، آن‌ها هم برگرفته از حقیقت قرآن هستند، هر کسی ما را از حقیقت قرآن دور کند، دارد با ما دشمنی می‌کند، روز قیامت دستمان را گاز می‌گیریم و می‌گوییم ما چرا با فلانی رفیق شدیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: خداوند در ادامه آیه 29 سوره فرقان می‌فرماید شیطان انسان را خوار می‌کند، شیطان عدوّ مبین است، یعنی رفیق خیلی بدی است، در آیه 30 سوره فرقان نیز آمده است «وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا»، یعنی (و پيامبر خدا گفت پروردگارا قوم من اين قرآن را رها كردند)، اگر قرآن مهجور شود کار انسان به چنین جاهایی کشیده می‌شود.

آیت‌الله عابدینی افزود: همچنین خداوند در آیه 66 سوره احزاب می‌فرماید « يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِي النَّارِ يَقُولُونَ يَا لَيْتَنَا أَطَعْنَا اللَّهَ وَأَطَعْنَا الرَّسُولَا»، یعنی (روزى كه چهره‌هايشان را در آتش زيرورو مى‌كنند مى‏‌گويند اى كاش ما خدا را فرمان مى‌‏برديم و پيامبر را اطاعت می‌کردیم).

وی عنوان کرد: در این آیه «تُقَلَّبُ وُجُوهُهُم» را چند جور می‌شود معنا کرد، یک جور این است که صورت‌هایشان را از وحشت، عذاب، حیرت و سرگردانی به این سو و آن سو می‌گردانند و آرام و قرار ندارند، یک جور دیگر این است که آتش جهنم صورت‌های این‌ها را دگرگون می‌کند و می‌سوزاند و صورت‌هایشان حالت بدی پیدا می‌کند، یک جور هم مجموع این دو معناست، یعنی هم آتش صورت‌های آنان را دگرگون می‌کند و هم آرام و قرار ندارند و هر طرف را نگاه می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: رسول گرامی اسلام فرمودند هر کسی شب را صبح کند اما غم، غصه و جدیت برای کار مسلمانان نداشته باشد، این مسلمان نیست، بنابراین ما طبق سفارش رسول اکرم (ص) باید هوادار همدیگر باشیم و مصلحت و خیر همدیگر را بخواهیم.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: در ادامه این حدیث، پیامبر (ص) فرمودند اگر غیرمسلمانی فریاد کمک برآورد و از مسلمان‌ها بخواهد به دادش برسند، اگر مسلمان‌ها این فریاد را بشنوند و برای نجات او اقدام نکنند مسلمان نیستند.

وی عنوان کرد: در کلمات ائمه (ع) گنج‌هایی وجود دارد که ما باید به آن‌ها خیلی اهمیت بدهیم، برای مثال ابن‌ابی‌الحدید شرح 20 جلدی نهج‌البلاغه را نوشته است، خطبه 221 راجع به سوره تکاثر است، ابن‌ابی‌الحدید قسم جلاله یاد می‌کند و می‌گوید قسم به خدا من بیش از هزار بار این خطبه را خواندم و هر بار که خواندم برایم تازگی داشت.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: ما باید این خطبه‌ها، آیات و روایات را بخوانیم، برای مثال ما هر روز در نمازهای یومیه سوره حمد را چند بار می‌خوانیم اما این سوره برای ما تکراری نمی‌شود، جرج جرداق مسیحی می‌گوید من بیش از 200 بار نهج‌البلاغه را مطالعه کرده‌ام و هر بار بیشتر تشنه و شیفته شدم.