امروز :
Skip to main content

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در مراسمی که به ‌مناسبت ولادت امام حسن عسکری (ع) در مسجد امام حسن عسکری (ع) برگزار شد، گفت: یکرنگی و صداقت سفارش امام حسن عسکری (ع) به مسلمانان و شیعیان است.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در مراسمی که به ‌مناسبت ولادت امام حسن عسکری (ع) در مسجد امام حسن عسکری (ع) برگزار شد، اظهار کرد: وقتی صحبت از لعنت به دشمنان قرآن، دین و خدا می‌شود می‌گوییم «الی یوم القیامه»، چون می‌بینیم که این‌ها همیشه دشمنی کرده و می‌کنند و دست از دشمنی برنمی‌دارند.

وی ادامه داد: اینکه خدای متعال در آیه 257 سوره بقره فرمود خدا ولیّ مؤمنین است، همیشه خدا مؤمنین را از ظلمات به سمت نور می‌کشاند و آن‌ها را نورانی می‌کند اما کافران اولیا دارند، یعنی هر کس از راه می‌رسد ولیّ آن‌هاست، شیطان پیروان خود را از نور، مسجد، قرآن، نماز، دین، ادب، معرفت و معنویت به سمت تاریکی، دروغ، قتل، غارت و ناامنی می‌کشانند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: خدا وعده داده آن کسانی که عاقبتشان خسران، ضایع شدن و نابودی است دشمنان خدا هستند، آن کسانی که عاقبتشان پیروزی، موفقیت، سعادت و سربلندی است دوستان خدا و اولیای الهی هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: اکنون ما در شرایطی هستیم که یک مرحله دیگری از فتنۀ دشمن فعال شده است، یعنی شیاطین به میدان آمده‌اند، چرا این‌ها امروز اینقدر جدی به میدان آمده‌اند؟ برای اینکه امروز بیشتر از همه این دوره‌های چند ده ساله که ما گذرانده‌ایم عصبانی هستند، اگر ما عقب‌مانده بودیم، زمین خورده بودیم و موفق نشده بودیم، آن‌ها عصبانی نمی‌شدند و خوشحال می‌شدند.

وی تأکید کرد: این عصبانیت به‌خاطر این است که آن‌ها موفقیت، قدرت، یکپارچگی، آوازه و اثرگذاری ما را در میان مردم دنیا می‌بینند، این دشمن را عصبانی کرده است.

آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: اکنون اگر از بایدن، ترامپ و دیوانه‌های مسلط بر مردم آمریکا بپرسند بگویند حالتان چطور است؟ می‌گویند ما یک موقع دنیا را به جنگ اتمی تهدید می‌کردیم، مردم هم از ما حساب می‌بردند، اما اکنون کارمان به جایی کشیده که فقط می‌توانیم توسط عوامل و نوکرانی که داریم سطل زباله آتش بزنیم.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: دشمن از ما عصبانی شده که کارش به اینجا کشیده است، عصبانی است که دست به ترور می‌زند، همان کاری که اولین روزهای انقلاب علیه انقلاب ما انجام دادند تا به خیال خودشان انقلاب ما را از بین ببرند، ما در چنین شرایطی حتماً باید بصیرت داشته باشیم و این بصیرت را به دیگران هم انتقال دهیم.

وی افزود: بصیرت به معنای فهم، شعور، فهم و شناخت دوست، فهم و شناخت دشمن، فهمیدن مصلحت‌ها و خواندن نقشه‌های شیطانی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین یادآور شد: اگر بخواهیم بصیرت را به دیگران منتقل کنیم، باید طبق فرموده رهبر معظم انقلاب جهاد تبیین کنیم، نباید بیکار بنشینیم، از خانواده خودمان تا مدرسه و محل کار، برای هر کسی که ابهام دارد و فریب خورده است، روشنگری کنیم.

آیت‌الله عابدینی اظهار کرد: جهاد تبیین یعنی روشنگری کنیم، جهاد تبیین تعارف و شوخی نیست، رهبری فرمودند جهاد تبیین ضروری، واجب عینی، فوری و همگانی است. همه باید حواسمان به کشورمان، انقلابمان، دین‌مان و حرمت خون شهدایمان باشد، نباید بی‌تفاوت از این برهه بگذریم.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: امام حسن عسکری (ع) همراه پدر بزرگوارشان راهی سامرا شدند، یعنی تبعید در محدودیت و محاصره برای آنان بود، شرایط بسیار سختی بود برای کسی که بخواهد کاری انجام دهد، ایشان از 22 سالگی که به امامت رسیدند کارشان را شروع کردند، در آن زمان با این سن جهان اسلام را مدیریت می‌کردند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: امام حسن عسکری (ع) در جاهای مختلف نماینده و رابط داشتند، یعنی همان نماینده تلاش می‌کرد پیغام و دستور حضرت را از سامرا بگیرد، امام نیز نامه‌هایی به مدینه و قم می‌نوشت، کار حضرت این بود که شیعه را ثابت‌قدم نگه دارند تا شیعه روحیه خود را از دست ندهد، تا شیعه گمان نکند بنی‌امیه رفتند و بنی‌عباس آمدند و همه چیز تمام شده است.

وی خاطرنشان کرد: امام عسکری (ع) در چنین شرایطی تلاش کرد که بگوید این‌گونه نیست، ما هستیم، ما پرچم توحید را برافراشته نگه می‌داریم، امام (ع) تلاش کرد به شیعیان بگوید که صاحب دارند، این اتفاق هم افتاد.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: یک مأموریت مهم دیگر امام حسن عسکری (ع) این بود که باید در زمان خودشان مردم را برای زمان غیبت آماده می‌کردند، یعنی اینکه مردم بدانند در زمان غیبت باید چکار کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین افزود: امام حسن عسکری (ع) فرمود ای مردم، دنیا مانند یک بازار است، هر جمله‌ای که از دهانتان بیرون می‌آید، هر کاری که انجام می‌دهید، هر حرفی که می‌شنوید، با هر کسی که دوستی و دشمنی می‌کنید، این‌ها همه در بازار دنیا خرید و فروش می‌شوند، یک عده در این دنیا سود می‌برند، یعنی غیبت نمی‌کنند، دروغ نمی‌گویند، ظلم از آن‌ها سر نمی‌زند، عبادت و صله‌رحم می‌کنند، به داد مظلوم می‌رسانند و جهاد می‌کنند.

آیت‌الله عابدینی یادآور شد: کسانی که در این دنیا کار درست انجام می‌دهند، این‌ها مردمانی هستند که در بازار دنیا سود می‌برند اما کسی که وقتی از دهانش حرف در می‌آید فتنه به پا می‌شود، کسانی که نامه می‌نویسند و بیانیه می‌دهند و به جای اینکه مردم را روشن کنند فتنه‌گری کرده و مردم را دعوت به بدی می‌کنند، این‌ها خسارت زده می‌میرند.

وی ادامه داد: برخی در بازار دنیا به صورت کلان از خوبی‌ها سود می‌برند، مانند حاج قاسم سلیمانی، حسین همدانی، شهدای مدافع حرم، مجاهدان دوران دفاع مقدس، یک عده هم به‌صورت کلان در بازار دنیا خسارت جمع می‌کنند، آن‌هایی که خیانت می‌کنند، آن‌هایی که با زمین‌خواری، دزدی و غارت بیت‌المال و نارضایتی‌تراشی در توده‌های مردم آنان را عصبانی می‌کنند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: ریشه کلمه اعتماد، عمود و عماد است، راجع به نماز می‌گوییم نماز ستون دین است، اینکه مردم به نظام اعتماد می‌کنند یعنی مردم ستون بقای نظام جمهوری اسلامی می‌شوند و مردم نظام جمهوری اسلامی را ستون عزت و اقتدار خود می‌شناسند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: آن کسانی که اعتماد مردم را می‌سوزانند به مراتب پست‌تر و پلیدتر هستند از کسانی که سطل‌های زباله را به آتش می‌کشند، آن‌هایی که سطل زباله آتش می‌زنند، اراذل و اوباش، پست و خائن هستند اما آن‌هایی که اعتماد مردم را می‌سوزانند خائن‌تر و پست‌تر هستند، آن‌هایی که این کارها را می‌کنند برای خود در دنیا خسارت جمع می‌کنند و عذاب جهنم در انتظار آن‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: در حدیث مشهور دیگری از امام حسن عسکری (ع) فرموده‌اند همیشه از دین خود پاسداری کنید و در دین‌تان پارسا باشید، اگر حلال و حرام، پاکی و نجسی، اخلاق قرآنی را رعایت کنید پارسا خواهید شد، در راه خدا بکوشید و اجتهاد کنید، اجتهاد همان جهاد اما جدی‌تر است، یعنی زبانتان برای دین خدا و مردم فایده داشته باشد، مالتان برای مردم فایده داشته باشد، جانتان برای خدا و مردم فایده داشته باشد، مانند بسیاری از شما که مجاهدت‌های زیادی در دوران دفاع مقدس، مجاهدت در راه دفاع از حرم و مجاهدت در عرصه امنیت داشته‌اید.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: در ادامه حدیث آمده هر چه می‌گویید راست باشد، دروغ نگویید، مبادا دو جور حرف بزنید، خیلی وقت‌ها ما دولایه هستیم، یک‌جا راستگو هستیم، یک‌جا دروغگو، یک‌جا چاپلوسی می‌کنیم و یک‌جا نوع دیگری هستیم، امام عسکری (ع) به ما می‌گوید همه‌جا یکرنگ، باصفا، صادق و راستگو باشید.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در ادامه حدیث آمده امانت‌ها را ادا کنید، هر که به شما اعتماد می‌کند و امانتی را می‌سپارد، حتی اگر فاجر و فاسق هست باید امانتش را به او برگردانید.

وی اظهار کرد: امام‌سجاد (ع) فرمود اگر آن شمشیری که پدرم را با آن به شهادت رساندند به من امانت می‌دادند و من این امانت را می‌پذیرفتم، آن را به صاحبش برمی‌گرداندم، یعنی امانت‌داری اینقدر مهم است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین یادآور شد: خداوند در آیه 58 سوره نساء فرمود امانات را به اهلشان برگردانید، اگر یک‌جا زمین‌خواری شد، زمین‌خوار در امانت خیانت کرده است، زمین‌خوار امانت بیت‌المال را غصب کرده است، باید به صاحبانشان برگردد، هر کس هم که می‌تواند کمک کند که نظام از این آلودگی‌هایی که آدم‌های دنیاپرست ایجاد می‌کنند پاک شود، باید به کمک رهبر و بیت‌المال بیاید، با زبان، بیان، همت و آگاهی‌بخشی باید به انقلاب کمک کرد.

آیت‌الله عابدینی افزود: امام حسن عسکری (ع) فرمود شما را به سجده‌های طولانی سفارش می‌کنم، این‌طور نیست که ما هر وقت هر چقدر دلمان بخواهد بتوانیم سجده کنیم، یک وقت از دنیا می‌رویم و می‌گوییم ای کاش سجده‌ها و رکوع‌هایی می‌کردیم که در قیامت به دادمان می‌رسید، ای کاش صلوات‌ها، نمازها، روزه‌ها، انفاق‌ها و محبت‌مان به فرزند، پدر و مادر و فرزندانمان به داد ما می‌رسید، این‌گونه نیست که همیشه برای هر کاری وقت داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امام حسن عسکری (ع) در ادامه فرمودند همسایه خوبی برای همسایگانتان باشید، آنقدر همسایه خوبی باشید که همسایه دلش به شما گرم باشد، برای فرزندانتان پدر و مادر خوبی باشید، حتی در این حدیث طولانی امام (ع) به رعایت حال مخالفین و شرکت در تشییع جنازه مخالفین هم اشاره کرده‌اند.

امام جمعه قزوین ادامه داد: امام حسن عسکری (ع) شاگرد مکتب رسول خداست که فرمود هر مسلمانی اگر به فکر همه مسلمانان دنیا نباشد مسلمان نیست و اگر به فکر غیرمسلمان‌ها هم نباشد اما آن‌ها صدایش کنند و بگویند ای مسلمان به داد ما برس، و این به داد آن‌ها نرسد، مسلمان نیست.